Dlhoročná dilema: Mandle. Vybrať či ponechať? (časť 1.)

Autor: Katarína Bergendiová | 13.11.2015 o 10:46 | (upravené 20.11.2015 o 14:29) Karma článku: 4,48 | Prečítané:  1143x

Prvýkrát bolo odstránenie mandlí popísané v Indii 1000 rokov pred Kristom. Na začiatku 20. storočia sa stalo ich odstraňovanie štandardným medicínskym postupom. Diskusia o tom, kedy mandle operovať ale stále nie je ukončená.

Prečo sú krčné mandle dôležité?

Mandle (tonzily) sú mäkké lymfatické tkanivá pokryté epitelom. Krčné mandle sú dve, umiestnené v ústnej dutine tak, že ich ľahko vidieť. Nosné mandle nájdeme v nosohltane, schované v zadnej časti nosnej dutiny. Ich veľkosť je individuálna v závislosti od veku a zdravotného stavu. Mandle sa prirodzene zväčšujú asi vo veku 3 až 6 rokov, počas puberty sa zas zmenšia.

Tonzily fungujú ako filter pred vírusmi a baktériami. Ako také sú teda súčasťou nášho imunitného systému. Podieľajú sa napríklad na výrobe lymfocytov či na syntéze imunoglobulínov. Preto neprekvapí, že ak zdravé mandle poskytujú imunitnú ochranu, chronicky choré naopak dokážu stav imunity zhoršovať. Mandle zasiahnuté dlhodobým zápalom totiž znižujú tvorbu protilátok pod nevyhnutnú úroveň.

Je naozaj správne vyberať krčné mandle?

Napriek dlhodobej popularite tonzilektómie (=odstránenia mandlí), časť medicínskej obce vždy tento postup považovala za problematický. Aj pre alternatívnu medicínu je odstraňovanie mandlí jeden z najväčších strašiakov. Faktom je, že dlhodobo prebiehala a prebieha intenzívna diskusia medzi otorinolaryngológmi, imunológmi, pneumológmi aj lekármi primárnej starostlivosti o tom, kedy mandle odstraňovať.

Sú napríklad 3 opakujúce sa infekcie ročne dostatočným dôvodom na tento zákrok? Existuje dostatočný počet štúdií o vzťahu medzi poruchami spánku a chronickým zápalom mandlí? Akú úlohu zohrávajú v liečbe antibiotiká? Aký je vzťah medzi rozvojom chronického zápalu priedušiek a odstránenia ochrany v podobe mandlí? Indikácie pre odstraňovanie mandlí sa v priebehu času často menili – od masového odstraňovania po niekoľkých angínach v detstve až po súčasné opatrnejšie rozhodovanie.

V súčasnosti je tonzilektómia najčastejšie realizovaná pre recidivujúce angíny alebo pri narušenom dýchaní počas spánku (apnoe). Avšak samotné rozhodovanie o vykonaní operácie zostáva do značnej miery subjektívne a závislé najmä na krčno-nosno-ušnom špecialistovi. Stanovenie presných odporúčaní pre tento postup je preto stále otvorenou otázkou.

 

O tom, ako správne liečiť mandle sa dozviete v druhej časti článku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

PLUS

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu.

EKONOMIKA

Kotleba zamestnával načierno

Kraj prišiel o vyše 20 miliónov eur z eurofondov.


Už ste čítali?